26 stycznia 2021

Rozpoczęliśmy prace nad opracowaniem inteligentnego opakowania zwrotnego e-pack dla zakupów przez Internet i nie tylko


Rozpoczęły się już pierwsze prace nad projektem e-Pack, którego celem jest opracowanie kompleksowego ekosystemu inteligentnych opakowań zwrotnych. Opakowania zwrotne mogą zrewolucjonizować nowoczesną logistykę zapewniając najlepszą ochronę, dostęp do kompleksowej informacji o przesyłce oraz minimalizując ślad węglowy całego procesu logistycznego.

Projekt realizowany jest przez Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania we współpracy z Łukasiewicz – Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (Łukasiewicz – ITEM) oraz Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych (Łukasiewicz  – IBWCh) i skierowany jest głównie do przedsiębiorstw z sektora e-commerce prowadzących sprzedaż wieloma kanałami (np. www, telefon,  sms, video-czat). 

Cel to stworzenie opakowań zwrotnych wielokrotnego użytku inspirowane rozwiązaniami Fizycznego Internetu. Zadaniem projektu jest wsparcie procesów logistycznych w obszarze B2C, oraz ułatwienie identyfikacji i ograniczenie błędów w odczycie etykiet.  Do głównych korzyści płynących z zastosowania e-Pack zaliczyć można m.in. obniżenie kosztów dostaw, zwiększenie ochrony przesyłki oraz dokładniejsza informacja o przebiegu procesu dostawy i/lub zwrotu i co najważniejsze – bardziej efektywne przygotowanie przesyłki zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. Pomysł jest realizowany głównie ze względu na ochronę środowiska naturalnego, które przez trend e-zakupów jest bardziej obciążone przez ogromne zużycie ilości materiałów opakowaniowych oraz ograniczenie śladu węglowego w procesach logistycznych. 

  

Skontaktuj się z nami